Що таке журналістика рішень?

Журналістика рішень – це ретельне висвітлення відповідей на проблеми суспільства. Це журналістика “цілісної картинки”, що підсвічує не лише проблеми, а й показує наявні рішення за допомогою доказів реального впливу. Такі матеріали підвищують рівень обізнаності й підзвітності, розповідаючи читачам історію від початку й до кінця, пропонуючи конструктивний контент в еру медійної апатії.

Цей інноваційний підхід у журналістиці виходить за рамки звичного виявлення проблем і натомість фокусується на висвітленні того, що вже працює. Ідеться про ту саму ретельність, що й у журналістських розслідуваннях, щоби виокремити механізми та фактори успіху, а також прогалини в наявних рішеннях загальновідомих проблем. Адже це може активізувати громадян, спрацювати каталізатором для підзвітності та призвести до суттєвих змін. Проблему, що буцімто не мала рішення, тепер вважатимуть неприйнятною.

Solutions Journalism je možné použít na širokou škálu témat a využívá různé Журналістика рішень охоплює найрізноманітніші теми, підхід можна застосовувати у випадках позитивних відхилень, висвітленні нових ідей і практик, а також експериментів, що тривають. За результат маємо інформативний контент із конкретним впливом, що посилює залучення авдиторії, поновлює віру в медії, сприяє підвищенню прибутків і зростанню кількості читачів.

Чотири критерії журналістики рішень

1) Поглиблено фокусується на рішенні й тому, як воно працює – до найменших деталей
2) Зосереджується на ефективності, а не добрих намірах, презентує всі доступні докази результативності
3) Висвітлює обмеження / прогалини підходу
4) Надає інсайти, якими можуть скористатися інші.

Зацікавилися? Дізнайтеся більше про журналістику рішень!

  • Ознайомтеся із Базовим посібником із журналістики рішень та ключовими принципами підходу. Що таке журналістика рішень? Чим вона не є? Чому це важливо? Як її втілити – від ідеї до завершеної історії? Тепер це можна зробити не лише англійською, а й центрально- та східноєвропейськими мовами (чеською, угорською, польською, румунською та російською).
Basic Toolkit from SJN
  • Також у пригоді стануть посібники від американської Мережі журналістики рішень, зокрема для викладачів і студентів чи щодо суспільної активності. Набагато більше можна знайти в розділі “Навчальна лабораторія” (Learning Lab) від Мережі журналістики рішень.
J-School Curriculum Builder
Engagement Toolkit
  • Реєструйтеся на наш новий онлайн-курс Журналістика рішень: висвітлення ефективних відповідей на соціальні проблеми (доступний англійською та різними східноєвропейськими мовами)! У цьому двогодинному курсі команда Transitions за допомогою ресурсів Мережі журналістики рішень утаємничить вас у практику цього підходу. Курс складається із п’яти уроків, кількох інтерактивних вправ, короткого відео про те, як використовувати метод, і посилання на додаткові джерела.

  • І… не забудьте переглянути Трекер історій про рішення від Мережі журналістики рішень – базу даних понад 13 тисяч матеріалів із усього світу. 

Журналістика рішень в Україні

Transitions прагне підвищити обізнаність про журналістику рішень і проводить тренінґи, менторить і підтримує журналістів у Центральній та Східній Європі – усіх тих, хто хоче спробувати цей метод на практиці. Ми вже допомогли додати фокус на рішення до медійних практик чеських, угорських, словацьких, польських, румунських, молдовських, українських, білоруських і грузинських журналістів. Бачимо потребу в журналістиці рішень для цих регіонів, де традиційні журналістські матеріали зустрічають із апатією та недовірою. Переконані, що історії про рішення можуть стати каталізатором для пропагування відповідальності за регіональні проблеми та краще інформувати спільноти.

Окрім підтримки локальних історій про рішення, ми фокусуємося на співпраці з університетами та школами журналістики, щоб інтегрувати інноваційний підхід у їхні навчальні програми. Розбудовуємо спроможності та проводимо тренінґи для викладачів, а також лекції для студентів у регіоні.

Тож якщо ви викладаєте, працюєте в медіях чи на фрилансі й хочете практикувати журналістику рішень, ми можемо стати вам у пригоді!

Transitions почали працювати із тематикою журналістики рішень у 2016 році, коли “Ashoka Czech Republic” презентувала спеціальну відзнаку за журналістику рішень у Чеській журналістській премії. Рік потому, 2017-го, стипендіат “Ashoka” та співзасновник Мережі журналістики рішень Девід Борнштейн відвідав Прагу презентувати цей інноваційний підхід. Згодом Transitions почали тісно співпрацювати з “Ashoka CEE” над пропагуванням журналістики рішень у Центральній і Східній Європі. 2018 року декілька промовців приїжджали в регіон, аби представити метод локальним авдиторям, зокрема лавреати Пулітцерівської премії Девід Бордмен і Тіна Розенберґ. Із 2019-го Transitions перебрали на себе повну координацію місцевих активностей щодо журналістики рішень, проводять тренінґи для журналістів, забезпечують менторство, а також підтримують їх у запровадженні підходу в медійні практики.

Матеріали про підхід журналістики рішень українською

Більше ресурсів про журналістику рішень англійською

 

Приклади журналістики рішень із України

Більше прикладів журналістики рішень із Центральної та Східної Європи англійською

More on this page