Solutions Journalism (tedy žurnalistika zaměřená na řešení) je precizní novinařina o reakcích na společenské problémy. Pokračuje ve vyprávění příběhu tam, kde běžná žurnalistika obvykle končí – zabývá se totiž analýzou existujících odpovědí na určitý společenský problém. Nehledá dokonalé řešení, nýbrž zkoumá, jak se lidé s nesnázemi vypořádávají, co funguje a proč.
Tento inovativní novinářský přístup rozkrývá principy, jak přesně dané řešení funguje, a co jsou jeho slabé stránky. V době mediální apatie tak přináší publiku konstruktivní obsah, inspiraci a návody na přístupy, které se prokázaly jako společensky prospěšné a mají dopad. Kromě toho, že ukazuje, že se s problémy dá něco dělat, zároveň konfrontuje nečinnost odpovědných. Taková žurnalistika aktivizuje občany a funguje jako katalyzátor smysluplné společenské změny. Problém, který se zdál být nevyhnutelným se stává nepřijatelným.
Solutions Journalism je možné použít na širokou škálu témat a využívá různé postupy – od identifikace případu pozitivní odchylky přes objevování inovativních nápadů v praxi až po reportáže o probíhajícím experimentu. Výsledkem je informativní obsah, který má společenský dopad. Navíc, když se dělá správně, posiluje zapojení publika, obnovuje důvěru v média a zvyšuje dosah i příjmy.
Čtyři kritéria Solutions Journalism
1) Popisuje existující REAKCI na společenský problém, jak funguje a proč (nepředkládá teorie a tvrzení typu “mělo by se”)
2) Nabízí širší VHLED/POUČENÍ, které může být prospěšné pro ostatní v podobné situaci (ukazuje replikovatelný model)
3) Přináší DŮKAZY o dopadu sledovaného řešení (nepopisuje jen dobrý záměr)
4) Pojmenovává LIMITY daného řešení/reakce (žádné řešení není dokonalé)
Zaujala Vás žurnalistika zaměřená na řešení?
- Prostudujte si online příručku Základní manuál od Solutions Journalism Network – klíčová pravidla žurnalistiky zaměřené na řešení. Co je to a co to není? Proč je důležitá? Jak realizovat svůj solutions journalism záměr od nápadu, přes sběr dat až po hotový příběh? Kromě češtiny je nyní k dispozici také v řadě dalších jazyků střední a východní Evropy (maďarsky, polsky, rumunsky, rusky, atd.). V českém jazyce je navíc dostupný nejen on-line, ale i v pdf verzi ke stažní
- Pokud vládnete anglickým jazykem, prostudujte si také další manuály od Solutions Journalism Network, které se zabývají specifickými aspekty žurnalistiky zaměřené na řešení. Příručku určenou zejména pro vyučující a studenty novinářských oborů vysokých škol, manuál práce s veřejností a mnohé další najdete v sekci Learning Lab.
- Přihlaste se do našeho nového on-line kurzu Solutions Journalism: Zpravodajství o účinných řešeních společenských problémů (k dispozici v angličtině a různých východoevropských jazycích). V tomto dvouhodinovém kurzu vás tým Transitions za pomoci zdrojů ze sítě Solutions Journalism Network seznámí s praxí Solutions Journalism. Tento kurz se skládá z pěti lekcí, několika interaktivních cvičení, krátkého videa o tom, jak dělat Solutions Journalism, a odkazů na další zdroje.
- Nezapomeňte prozkoumat databázi Solutions Story Tracker, kterou spravuje organizace Solutions Journalism Network. Najdete zde přes 13 000 příspěvků z celého světa uplatňujících perspektivu řešení. Včetně těch českých.
Solutions Journalism v České republice
V Transitions se snažíme zvyšovat povědomí o Solutions Journalism a poskytovat školení, mentoring a podporu novinářům ve střední a východní Evropě. Do dnešního dne jsme pomohli zapojit perspektivu řešení do zpravodajské praxe novinářů v České republice, Maďarsku, na Slovensku, v Polsku, v Rumunsku, v Moldavsku, na Ukrajině, v Bosně, v Bělorusku a v Gruzii, či v Turecku. Vidíme potřebu Solutions Journalism v tomto regionu, kde se tradiční zpravodajství a zprávy často setkávají s apatií a nedůvěrou veřejnosti. Věříme, že příběhy zaměřené na řešení mohou sloužit jako katalyzátor podpory odpovědnosti za regionální problémy a mohou pomoci zvyšovat informovanost veřejnosti.
Kromě podpory vzniku konkrétních článků zaměřených na řešení se zaměřujeme také na spolupráci s novinářskými školami a univerzitami. Snažíme se, aby do svých studijních programů začlenili Solutions Journalism. Poskytujeme školení pro pedagogy i přednášky pro studenty žurnalistiky z celého regionu.
Ať už jste tedy pedagog, zpravodajská organizace nebo novinář na volné noze a chcete se zapojit do Solutions Journalism, Transitions je tu pro vás!
Transitions se do aktivit kolem žurnalistiky zaměřené na řešení poprvé zapojuje v roce 2016, kdy Ashoka ČR uvedla novou kategorii v rámci Novinářské ceny – Zvláštní cenu za Solutions Journalism. Ředitel Transitions, Jeremy Druker, byl v její porotě. Zvláštní cena za SJ je udělována dodnes. V roce 2017 pak navštívil Prahu Ashoka Fellow a spoluzakladatel Solutions Journalism Network, David Bornstein, aby představil tento inovativní přístup českým novinářům. Brzy nato přišla úzká spolupráce Transitions s Ashokou CEE s cílem propagovat žurnalistiku zaměřenou na řešení ve střední a východní Evropě – v roce 2018 navštívilo region několik novinářských osobností, včetně držitelů Pulitzerovy ceny Davida Boardmana a Tiny Rosenberg. V roce 2019 přebralo Transitions záštitu nad oblastí žurnalistiky zaměřené na řešení a aktivitami ve střední a východní Evropě a od té doby nabízí zdejším novinářům školení, mentoring a podporu při uplatňování tohoto novinářského žánru.
Články o žurnalistice zaměřené na řešení v českém jazyce
- Naděje a zapojení čtenářů. To je Solution Journalism – shrnutí diskusního panelu o SJ na konferenci Prague Media Point „What’s Working“, prosinec 2019
- Novináři měnící svět. “Solutions journalism není aktivismus, ale hledání cest k řešení problémů,” říká děkan – Lenka Svobodová vyzpovídala pro Český rozhlas Dvojku v rámci cyklu Dobrá vůle tři propagátory této myšlenky
- Jak novináři hledají cestu z krize aneb Solutions Journalism – Poslechněte si celý rozhlasový pořad Lenky Svobodové věnovaný fenoménu Solutions Journalism
Další články a jiné zdroje o Solutions Journalism (v anglickém jazyce) najdete zde.
Příklady žurnalistiky zaměřené na řešení z České republiky
- Brno pomáhá integraci cizinců. Jak funguje oceňovaný projekt, o němž se nemluví (Fatima Rahimi, Deník Referendum)
- Brněnský magistrát zaměstnává od roku 2017 skupinku interkulturních pracovníků pro několik cizineckých komunit. Jejich prací je vytvářet most mezi cizinci a veřejnými institucemi — a přispívat tak k lepšímu soužití ve městě.
- reportáž vznikla s podporou Transitions v rámci mentoringového programu
- článek byl zařazen do databáze Solutions Story Tracker
- Chytré Česko (kolektiv autorů, Aktuálně.cz)
- Projekt Aktuálně. cz, který přináší reportáže o možných řešeních palčivých problémů školského systému v ČR a nabízí příklady dobré praxe z uplatňování reforem ve vzdělávání. Těch existuje čím dál více a dokazují, že změna je možná a že se vyplatí.
- Dejte nám šanci. Princip stabilního bydlení Housing First se šíří Českem (Jan Novotný, Euro.cz)
- Po pilotním testování v Brně se Českem začal šířit princip Housing First, díky němuž se lidé v nouzi dostávají ke stabilnímu bydlení a mohou se vrátit do aktivního života.
- reportáž vznikla s podporou Transitions v rámci mentoringového programu
- Článek byl zařazen do databáze Solutions Story Tracker
- Terapie z obýváku (Nikol Mudrová, Tereza Dorňáková, SeznamZprávy)
- V první vlně koronavirové epidemie museli psychologové a terapeuti omezit, nebo i přerušit své služby. Úzkostí ale přibývalo, a terapie se proto dočasně přemístily do online prostoru. Mohlo by to fungovat i v běžných podmínkách?
- Článek byl zařazen do databáze Solutions Story Tracker
- Když děti z dětského domova bydlí se studenty (Barbora Cihelková, Novinky.cz)
- Mladí dospělí opouštějící dětské domovy mají start do života mnohem těžší než ti s milující rodinou v zádech, která jim do doby, než se postaví na vlastní nohy, může pomáhat. Právě tak na tom byli ještě nedávno i lidé, kteří dnes žijí v sociálním domě jménem Symbios. Tam, alespoň dočasně, našli pomocnou ruku.
- Článek byl zařazen do databáze Solutions Story Tracker
- Obyčejná rouška (Tomáš Brolík, Petr Horký, Jiří Nádoba; Respekt)
- Obyčejnou ústní roušku, základní zdravotnickou pomůcku, která sice nikoho před nákazou neochrání, ale brání už infikovaným lidem šířit nemoc dál, potřebovali všichni. Nejhorší nedostatek nakonec pomohlo zažehnat domácí šití. Na straně běžných lidí, kteří výrobu a distribuci vzali do svých rukou, se ukázalo, co Češi vcelku rychle a pružně dovedou – včetně vývoje aplikací, které uživateli ukážou na mapě nejbližší zdroj.
- Článek byl zařazen do databáze Solutions Story Tracker
- Sladké plody chilské války s cukrem (Tomáš Nídr; Reportér)
- V nejobéznější zemi Latinské Ameriky přiměly varovné černé osmiúhelníky na obalu potravin lidi nakupovat zdravěji. Chilský model – výstražný symbol pro sladké pokrmy a také ty s velkým množstvím soli a nasycených tuků – postupně zavádějí i některé další státy.
- reportáž vznikla s podporou Transitions v rámci mentoringového programu
- Článek byl zařazen do databáze Solutions Story Tracker
- Sokolovská škola bojuje proti šikaně lépe než zbytek Česka, snaží se ji podchytit hned v počátku (Václav Štefan; Český rozhlas)
- Se šikanou se setkává víc než polovina žáků, ale řada škol před tím stále zavírá oči. Jiné naopak dokazují, že ji řešit umí.
- Destinace venkov: Škole hrozilo zavření, přežila díky neznámému „triku” (Kateřina Zemanová, Seznam Zprávy)
- Škola – klíč k přežití vesnice, myslí si velká část starostů. Jenže malé obce si ji často nemůžou dovolit.
- reportáž vznikla s podporou Transitions v rámci mentoringového programu
- Nejsi sám (Nikita Poljakov et al.; Aktuálně.cz)
- vítěz Novinářské ceny za žurnalistiku zaměřenou na řešení 2019
- Každý rok se v České republice připraví o život zhruba 1500 lidí. Ačkoliv se počet sebevražd stejně jako jinde v Evropě v poslední době snižuje, stále větší procento mezi nimi zaujímají muži. Zabíjejí se čtyřikrát častěji než ženy. Projekt “Nejsi sám” mapuje způsoby, jak lze tomuto nebezpečnému fenoménu v Česku předcházet.
- reportáž vznikla s podporou Transitions v rámci mentoringového programu
- reportáž o centru duševního zdraví byl zařazen do databáze Solutions Story Tracker
- Pomůžu ti najít slast (Petra Dlouhá, Finmag)
- vítěz Zvláštní ceny za Solutions Journalism 2018
- článek objasňující jak sexuální asistence pomáhá lidem s hendikepem uspokojit jejich sexuální potřeby
- článek byl zařazen do databáze Solutions Story Tracker
- Pozor, uprchlíci & Listopad v Německu (Tomáš Lindner; Respekt)
Další příklady žurnalistiky zaměřené na řešení z dalších zemí střední a východní Evropy (v anglickém jazyce) najdete zde.